etiketa úly.PNG

Včelí farma Aleš Pink

BESKYDY originální produkt
BESKYDY originální produkt
Odkazy

Medová katastrofa. Včelaři dokonce musí své včely naopak krmit

Letošní včelařský rok bude patřit k nejslabším za mnoho posledních let. Průběh počasí sice pomohl snížit hrozivý vláhový deficit v krajině, na polích a v lesích, ale nepřál včelám a včelařům. Mírná zima vy­hovovala škůdcům včelstev, především roztočům. Su­ché a chladné předjaří a poté i chladné jaro s velkým množstvím srážek omezily včelkám možnosti sběru nektaru a pylu. Včelaři tak vytáčeli mnohem méně medu, než u nich bývá obvyklé.

Nejprve sucho a pak deštivé počasí nepřálo příliš včelám a včelařům. Na některých místech proto včelaři mají menší snůšku jarního medu než v loňském roce, kdy je pro změnu trápilo jen sucho. Se zdražováním medu včelaři ale zatím nepočítají.

V Česku se loni vyrobilo 9,4 tisíce tun medu. V roce 2016 byla tuzemská spotřeba medu 0,9 kilogramu na osobu, za deset let narostla o 50 procent. Nejvíc se ho do Česka dováží z Ukrajiny. Rostoucí spotřeba medu je dlouhodobější trend, nejméně medu jedli Češi v polovině 60. let, informoval v pátek Český statistický úřad.

 

 

Státní potravinářská a zemědělská inspekce (SZPI) zajistila společně s policií zásilku falšovaného medu, který má na etiketě uvedeného neexistujícího výrobce. Ke zboží byl také připojen daňový doklad s údaji neexistujícího subjektu. Med zachytila SZPI s policií zatím na jižní Moravě, uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Medy od včelařů (,,ze dvora“) Mají prokazatelně vysokou kvalitu. Údaje o původu medu lze ověřit, protože nejsou anonymní.

Medy z tržní sítě (tedy medy, které projdou nákupem, skladováním, zpracováním a balením) Mají často sníženou kvalitu. Jejich původ nemusí odpovídat údaji na etiketě.

A DOST! Test medů

13. 5. 2012 - Skandální odhalení. V českých obchodech se prodávají falšované a chemicky dobarvované medy a dokonce i bio medy obsahující pesticidy. To vše odhalily testy časopisu dTest. V tomto díle A DOST! zjistíte, které medy to jsou a které z testovaných dopadly naopak nejlépe. Výsledky falšovaných medů ZDARMA najdete ZDE. Facebookové stránky A DOST! můžete navštívit ZDE.

Nejakostní,falšované a nebezpečné medy a další potraviny v obchodní síti.

www.potravinynapranyri.cz

A jak se dělá med ve velkém a jak v malém  podle pořadu JÍDLO S.R.O.  s  Romanem Vaňkem.
Více o kauze s antibiotiky a o zákulisí falšování medů se dozvíte v bonusovém rozhovoru ZDE.

 
Další testy medu:
    Velký test medu 2017 -spotřebitelský test Blesku

 
Včelí farma Aleš Pink
Metylovice 271
739 49 Metylovice
okr. Frýdek-Místek

tel: 731 334 322, 604 814 697
e-mail: alespink@seznam.cz


 
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one